מסורת הבית התאילנדי

הכל החל בשלהי שנות השמונים, אז מצא את עצמו לגמרי במקרה יריב מלילי, בחור צעיר והרפתקן, ברחוב הקוואסאן שבתאילנד. מה שהחל כ”הלם תרבות” לדבריו, הפך עבורו במהרה לבית. את האווירה ברחוב מתאר מלילי כחופש מוחלט. בהמשך עבר לגור בכפר קטן באיסן שבצפון מזרח תאילנד, בו חי את החיים הפשוטים באמת, החל מגידול באפלו פרות, ועד לעבודה בספינת דיג תמורת הדגים שהוא תופס.

אחרי שנתיים בכפר התאילנדי חזר לישראל. בין יתר עבודותיו, החל יריב לייצר במטבחו הביתי מנות שונות מהמטבח התאילנדי. ואז הגיע הדבר הגדול הבא. הוא הקים את מסעדת בית תאילנדי, כשאת הערכתו ואהבתו לתרבות ולקולינריה התאילנדית, הוא יוצק אל תוך מבנה אחד ברחוב בוגרשוב שבתל-אביב. מאז ועד היום, מעל לשני עשורים אחרי, מסעדת בית תאילנדי משחזרת את הקסם בו נשבה.

מסורת תאילנדית בבית תאילנדי

המסורת הקולינרית התאית צמחה מתוך המטבח התאילנדי הכפרי העושה שימוש בחומרי גלם מן הטבע. עם השנים נדדו שיטות הבישול לכל מחוזות תאילנד והחלו להופיע גם השפעות חיצוניות מהמטבח הסיני, המלזי וההודי, מה שיצר את המטבח התאי המודרני הקיים בתאילנד של היום. המטבח שלנו בבית תאילנדי משלב מאכלים מסורתיים מחבל איסן שבצפון מזרח תאילנד, מנות מקומיות מדרום תאילנד המאופיינות בחלב קוקוס עם מיני מחיות (קארי פייסט), מנות רחוב קלאסיות ועוד.

התפריט שלנו מתבסס על מסורת ארוכה של בישול תאילנדי ושומר על נאמנות למקור, מתוך רצון להעביר לסועד חוויה אותנטית. חומרי הגלם המקומיים שלנו כוללים דגה מהים התיכון, בשרים מגידול מקומי ומבחר ירקות תאילנדיים מסורתיים שאנו מגדלים בחווה פרטית.

כל המנות המוגשות במסעדה נעשות בכל יום מחדש ומחומרי גלם טריים בלבד, כפי שנהוג במטבח התאי. כך למשל תבשילי הקדירה על בסיס חלב קוקוס, מבושלים בחלב קוקוס אשר נסחט במקום משבבי קוקוס.

בית תאילנדי מציעה גם תפריט בשפה התאית.

ניתן להזמין מנות מהמטבח התאי שאינן בתפריט, בתיאום מראש.